DÁREK KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE >> čím větší nákup, tím víc superbarevných samolepek :-)
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
Jednoduchý recept na velikonoční perníčky, které zvládnou i děti Jednoduchý recept na velikonoční perníčky, které zvládnou i děti
Supersnadný recept na těsto i detailní postup pečení velikonočních perníčků, které zvládnou i děti (testováno!) :-) číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

 

 


Společně pomáháme!  1. Úvod
  2. Blog
  3. Uklízendo
  4. „Každá výchova je velmi specifický experiment“ říká dětský psycholog
22.10.2021
Uklízendo

„Každá výchova je velmi specifický experiment“ říká dětský psycholog

Rozhovor s psychologem Radkem Ptáčkem o tom, jak zapojit děti do úklidu, jak podpořit motivaci dětí (nejen) k úklidu, i o tom, proč je vzájemný vztah rodiče s dítětem důležitější než styl výchovy.

Když jsem se na jaře 2020 pustila do projektu uklízecí motivační hry Uklízendo, mojí hlavní motivací byly naše dvě děti – Jáchym a Eva. Byla jsem s rozumem v koncích, jak jim vysvětlit, že úklid pokojíčku a drobné domácí práce je něco, čemu se prostě nevyhnou. Vadilo mi, že je musíme do všeho pořád nutit a dohadovat se s nimi o každé vynesení koše.


Eva, Jana a Jáchym Andréskovi

Protože se u nás doma hra skvěle osvědčila, rozhodla jsem se nabídnout ji i ostatním rodičům a dětem, kteří řeší stejný problém. Podle naší domácí verze jsem vyrobila několik zkušebních sad a rozdala je přátelům k vyzkoušení. A fungovalo to i u nich! Vrhla jsem se tedy do promýšlení detailů profi verze. Zároveň s tím jsem se začala zajímat o nastavení mysli, které dětem i dospělým při plnění povinností “překáží”.

Občas mě samozřejmě přepadaly pochybnosti, jestli se do celého problému pouštím ze správného konce, takže jsem nastudovala řadu knih o výchově dětí, načetla jsem články od nás i ze zahraničí. Oslovila jsem spřátelené dětské psycholožky a učitelky. Vedla mraky diskusí na téma, jak nejlíp motivovat děti k úklidu? S každou další zpětnou vazbou jsem získávala víc jistoty, že jdu správně. Postupně jsem se osmělila a oslovila i lidi mimo okruh svých blízkých.

Letos na jaře jsem požádala o názor Radka Ptáčka – klinického psychologa, psychoterapeuta a profesora lékařské psychologie. Dlouhodobě se zabývá kromě jiného i psychologií dítěte. Nakonec z toho vzešel více než hodinový rozhovor a probrali jsme toho tolik – o uklízení i o dětech vůbec, že se to do jednoho článku jednoduše nevejde. Přináším vám tedy zatím první část z tohoto inspirujícího rozhovoru.

>> Přečtěte si článek na UKLIZENDO.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli